3 Dagers Hundeslede Ekspedisjon

Levert av Green Dog Svalbard


Guiden din henter deg på hotellet kl. 09.00 og tar deg med til Green Dog sin kennel. Der venter hundene ivrig, klare for eventyr! Du får utdelt klær til turen, og guiden hjelper deg med å pakke din personlige bagasje.

Når alle er klare, får dere en grundig gjennomgang av hvordan hundekjøring fungerer, før sledeturen begynner. Guiden leder an, med en eller to gjester på sleden og 10–12 hunder. De øvrige deltakerne kjører sammen i par, med seks hunder foran hver slede.

Før avgang er det mange glade og forventningsfulle bjeff, men så snart vi setter i gang, legger roen seg og Svalbards imponerende natur kan oppleves i all sin stillhet.

«…Vi får en innføring i hundekjøring, setter hundene i seletøy på sledene, og bak oss forsvinner alt annet. Det føles som om ingenting eksisterer. Lyden av sledemeiene, bjellingen fra 28 hundehalsbånd og den fredfulle stillheten er alt som finnes. Å kjøre hundespann er som magi. Det kiler i sjelen. Hundenes poter berører snøen med all sin kraft, men de gjør ingen lyd. Det er som om vi svever…»

— Guro & Monings

Fra hundegården i Bolterdalen setter vi kursen mot nordøst, og etter å ha krysset Adventdalen, tar vi veien inn i Helvetiadalen mot Kreklingpasset, hvor vi får oppleve spennende og kronglete sledekjøring.

Målet for dagen er en koselig hytte som ligger vakkert plassert mellom høye fjell. Her tilbringer vi de neste to dagene. Hundene stortrives på turen, og vi blir bedre kjent med hver og en av dem og deres unike personligheter. Gjestene er velkomne til å hjelpe til med stell, mating og påkledning av hundene.

På hytta får du virkelig kjenne på følelsen av frihet og oppleve den spesielle naturen Svalbard har å by på, uten at det blir for primitivt. Hytta er utstyrt med komfortable senger, en koselig peiskrok, stue, kjøkken og innendørs toalett.

Det er også mulig å lade mobiltelefonen og kameraet, slik at batteriene ikke setter en stopper for hvor mange minner du kan ta med deg hjem. Hvis nordlyset ikke lokker oss ut av hytta for å ta bilder om kvelden, benytter vi anledningen til å slappe av.

Med god mat, vin, historier og varme i hytta, blir det en hyggelig kveld før vi kryper til køys.

Green Dog sørger for mat og drikke under hele turen.

DAG 2
Neste morgen spenner vi på hundene og fortsetter videre inn i dalen mot Sassendalen.

Terrenget er variert og spennende, og både vi og hundene får mange vakre synsinntrykk underveis. Kanskje vi tar en pause for lunsj ved den frosne fossen nær inngangen til Sassendalen.

Etter en flott dagsetappe ankommer vi hytta vår igjen. I februar og mars, når dagslyset er begrenset og lyset har en magisk kvalitet, er det fantastisk å slappe av i hytta etter en dag på hundesleden. Hundene får sitt velfortjente måltid, og deretter nyter vi en god middag og hygge i den varme og koselige hytta.

DAG 3
Den siste morgenen spenner vi på hundene igjen og tar oss gjennom den smale passasjen sør for Janssonhaugen, videre ut i Adventdalen.

Om tid og forhold tillater det, kan vi nå Foxdalen med sine imponerende, loddrette skiferfjell.

Underveis stopper vi for å nyte turmat og en varm drikke. Den siste etappen tilbake til Green Dog markerer slutten på vår tredagers hundesledetur. Vi er tilbake på hotellet mellom kl. 15.00 og 18.00.

Programmet vil bli tilpasset etter værforhold, føre og deltakernes ønsker.

Generelle betingelser her!

photo by Jan Hvizdal 11

photo by Jan Hvizdal 10

Icecave by Isi Zurn 22

photo by Jan Hvizdal 2

photo by Jan Hvizdal 1

photo by Jan Hvizdal 4

Periode:

jan-mai

Tidspunkt:

09:00

Vanskelighetsgrad:

Normal og god kondisjon

Varighet:

3 dager

Pris:

20 900,-

BESTILL HER